عباس آخوندی زمانی که در راس وزارتخانه راه وشهرسازی قرارگرفت، اولین وعده اش موضوع بازنگری درقانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بود. قانونی که در سال 74 و در دوره وزارت او در دولت سازندگی تهیه و توسط مجلس شورای اسلامی وقت به تصویب رسید.

 پرواضح است که بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان امری است بسیار حساس که می بایست با رعایت جوانب مختلف و بهره گیری از نقطه نظرات سازمان های مختلف شامل وزارتخانه راه وشهرسازی، شهرداری، ظرفیت های کارشناسی- علمی و همچنین سازمان های مردم نهاد در حوزه مسکن صورت گیرد تا حقوق مردم و منافع ملی کشور تضییع نشود.

در این بین چنانچه تجربه 20 ساله قانون نظام مهندسی ساختمان را از نظر بگذرانیم می بینیم که وجود برخی ازکاستی ها و ابهامات در شرح وظایف و حدود مسوولیت های دستگاه های مرتبط در حوزه ساختمان شامل وزارتخانه راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ها باعث شد که در این دو دهه متاسفانه شاهد بی برنامه گی، از هم گسیختگی و عدم وجود نظام درست در امر ساخت و ساز کشور باشیم که این سیکل نامعیوب به ضرر بهره برداران تمام شد و فراتر از آن منافع ملی کشور به مخاطره افتاد.

اکنون که پس از دو دهه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در مرحله بازنگری قرارگرفته است، ناظران و فعالان حوزه نظام مهندسی و ساختمان بر این باورند که می بایست از این فرصت استفاده بهینه کرد.

به باورکارشناسان علاوه بر اینکه در بازنگری قانون مذکور می بایست تمامی موارد لازم لحاظ شود نکته ای که همزمان نباید از آن غفلت شود اجرایی بودن آیین نامه های این قانون است.

بدون شک حوزه ساخت و ساز دیگر فرصت آزمون و خطا ندارد و جامعه نمی پذیرد که دوباره قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مورد بازنگری قرارگیرد، اما مجددا قابلیت اجرایی شدن را نداشته باشد و مشکلات این حوزه تحت تاثیر نقص قوانین فرادستی به قوت خویش باقی باشد.

اگرچه نمی توان منکر این مساله شد که وجود کم و کاستی در قانون نظام مهندسی عامل اصلی تمامی مشکلات حوزه ساخت و ساز نیست، اما به هرحال وجود قانونی جامع و کامل با آیین نامه های اجرایی می تواند مسیر همواری دراین زمینه ایجاد کند.

 
نام
پست الکترونیکی   الزامی (منتشر نخواهد شد)
وب سایت   اختیاری

نظر شما
 
   
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳
بازدید : ۵۸۹
نظرات
۰ نظر
گروه شرکتهای پاریز

گروه شرکت‌های «پاریز» متشکل از شرکت‌های پاریز شرق و پاریز ابنیه با طراحی، اجرا و نظارت پروژه‌های بلند مرتبه لوکس با کاربردهای گوناگون اقامتی، تجاری و اداری توانسته گام‌های ارزشمندی در صنعت ساختمان بردارد. این مجموعه‌ها تحت عنوان شرکت «آرمیتــــاژ»، گروهی از مدیران مجرب، مهندسان کارآزموده و پرسنل متعهد را درکنار هم آوردند تا در قالب گروهی پیشرو در معماری به‌روز، کارآمد و متناسب با ویژگی‌های بومی و اجتماعی، سازنده بناهایی در خور شأن شهر مشهد و ساکنان و بازدیدکنندگان آن باشند. مجتمع‌های مسکونی هاشمیه، تجاری اقامتی طبرسی، مسکونی رز و تجاری اداری گلشن از پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت به‌شمار می‌رود.

 

امکانات
آخرین پروژه ها
اطلاعات تماس
آدرس شرکت : مشهد - نبش وکیل آباد 12 - ساختمان پاریزشرق
تلفن دفتر مرکزی : 051-38075
تلفن دفتر فروش : 051-38075
سامانه پیامک : 30006215
پست الکترونیکی : info@parizgroup.ir
فرم ارتباط با ما
 
Back to Top