مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مبحث انرژی در گفتگوی اختصاصی ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: درحوزه ساختمان، مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقرراتی را در باب مصرف انرژی و صرفه جویی مطرح  نموده که مهندسان و بهره برداران الزام به رعایت آن هستند.

محمد رضا اسماعیلی با اشاره به  مبحث 19، مقررات ملی ساختمان مبنی بر صرفه جویی در انرژی، گفت: در این مبحث اشاره مستقیم به استفاده بهینه در مصرف انرژی و اجرایی نمودن صد در صد این مبحث شده است.

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان با اعتقاد به اینکه یکی از راهکارهای صرفه جویی اصلاح ساخت و ساز، استفاده از مصالح استاندارد است، اذعان داشت: ساختمان ها در پوسته خارجی باید عایق حرارتی داشته باشند، به این منظور که سیستم گرمایشی و سرمایشی که به طور مداوم در داخل ساختمان استفاده و باعث ایجاد انرژی می شود، با عایق بندی پوسته خارجی مانع از هدر رفت انرژی شد و انرژی تولید شده در ساختمان را ذخیره (save) کرد.

رئیس گروه تخصصی معماری در شورای مرکزی نظام مهندسی در ادامه اضافه کرد: دستگاه های گرمایشی و سرمایشی باید مجهز به ابزاری مانند ترموستات باشند تا به صورت خودکار در دمای مناسب سیستم خاموش شود. این یکی از موضوعات اصلی است و طبق قانون 6 سال پیش باید این طرح حتی در ساختمان های یک طبقه اجرا می شد.

به گفته اسماعیلی مورد بعدی که باید به آن توجه کرد استفاده از ابزار و تجهیزات هوشمند است، تمام موتورخانه ها باید از ابزار نو و به روز استفاده کنند و تمامی تجهیزات ساختمانی در حوزه انرژی به طرف هوشمندسازی بروند.

مشاور ترکان در مبحث انرژی، عوامل نگهدارنده ساختمان را یکی دیگر از راه های صرفه جویی در انرژی دانست و گفت: طبق مبحث 22 قانون مقررات ملی ساختمان، نحوه نگهداری و کنترل ساختمان هم باید مورد توجه دست اندرکاران ساختمان و بهره برداران قرار بگیرد؛ باید کنترل شود که تجهیزات ساختمان استاندارد است یا نیاز به کنترل و بررسی دارد. توجه داشته داشت که در صورت بروز این اتفاق چه میزان از انرژی ذخیره خواهد شد.

این مسئول سازمانی، با اشاره به سخنان وزیر نفت مبنی بر اینکه هر شرکت بازرسی در مصرف انرژی وارد شود و سعی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد، تصریح کرد: شرکت های بازرسی به کمک کاردان ها و مجریان وارد مرحله کنترلی شوند، مدیریت را شورای مرکزی می تواند به عهده بگیرد و اجرایی کند.

شایان ذکر است که تمامی منازل ساز و کاری ترتیب دهند که بتوانند یک بودجه پایدار برای بهره برداری باشند. ساختمان های موجود باید از تجهیزات و فناوری جدید استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه ساختمان های جدید باید کلیه ویژگی های عنوان شده را داشته باشند و در این زمینه گام های خوبی برداشته شده، یادآور شد: برای رسیدن به این مهم نیاز به یک مدیریت شهری بین نهادها است، تا به بحث صرفه جویی اقتصادی که حتی دستور دین ما است برسیم.

رئیس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی ساختمان، با تاکید بر اینکه برای اجرایی کردن موارد مذکور و نزدیک شدن به اهداف دولت در این زمینه نیاز به فرهنگ سازی است، اظهار داشت: رسانه های جمعی و صدا و سیما در این زمینه می توانند تاثیر خیلی وسیعی داشته باشند؛ مردم باید بدانند که اگر هنگام ساخت یک ساختمان یک هزینه 15 الی 20 درصدی داشته باشند، بعد از مدت زمان 5 الی 6 سال این هزینه بازمی گردد و در سال های آتی ذخیره می شود که در اصل در دراز مدت یک کاهش هزینه است.

اسماعیلی در پایان خاطر نشان ساخت:  با یک مدیریت صحیح می توان در حداقل زمان به اهداف موردنظر در زمینه استفاده بهینه از انرژی دست یافت؛ باید دست عوامل غیرذیصلاح را در بخش ساختمان قطع کرده و باید در این حوزه از افراد متخصص حضور استفاده کنیم.

 
نام
پست الکترونیکی   الزامی (منتشر نخواهد شد)
وب سایت   اختیاری

نظر شما
 
   
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳
بازدید : ۷۶۲
نظرات
۰ نظر
گروه شرکتهای پاریز

گروه شرکت‌های «پاریز» متشکل از شرکت‌های پاریز شرق و پاریز ابنیه با طراحی، اجرا و نظارت پروژه‌های بلند مرتبه لوکس با کاربردهای گوناگون اقامتی، تجاری و اداری توانسته گام‌های ارزشمندی در صنعت ساختمان بردارد. این مجموعه‌ها تحت عنوان شرکت «آرمیتــــاژ»، گروهی از مدیران مجرب، مهندسان کارآزموده و پرسنل متعهد را درکنار هم آوردند تا در قالب گروهی پیشرو در معماری به‌روز، کارآمد و متناسب با ویژگی‌های بومی و اجتماعی، سازنده بناهایی در خور شأن شهر مشهد و ساکنان و بازدیدکنندگان آن باشند. مجتمع‌های مسکونی هاشمیه، تجاری اقامتی طبرسی، مسکونی رز و تجاری اداری گلشن از پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت به‌شمار می‌رود.

 

امکانات
آخرین پروژه ها
اطلاعات تماس
آدرس شرکت : مشهد - نبش وکیل آباد 12 - ساختمان پاریزشرق
تلفن دفتر مرکزی : 051-38075
تلفن دفتر فروش : 051-38075
سامانه پیامک : 30006215
پست الکترونیکی : info@parizgroup.ir
فرم ارتباط با ما
 
Back to Top