اقدامات انجمن در سال 92، موضوع گفت‌وگوی ما با مهندس علیرضا قهاری رئیس هیئت‌مدیره انجمن که در فعالیت‌های انجمن در سال‌های 92 و93 مورد بررسی قرار گرفته است؛ بخوانید:

جناب مهندس بفرمایید معماری در سال گذشته با چه رویداد مهمی مواجه شد؟

 

مهم‌ترین اتفاقی که در حوزه معماری در سال گذشته اتفاق افتاد، تغییراتی بود که در نوع  نگرش به این حوزه از طرف مسئولان دیده شد. این امر نشان‌دهنده این است که جایگاه معماری و تأثیراتی که یک معماری خوب در سطح جامعه و فرهنگ‌سازی و بهبود شرایط اجتماعی دارد، به تدریج شناخته می‌شود.سال گذشته، کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تشکیل شد و حکایت از آن دارد که مسئولان اداره شهر به این موضوع توجه نشان داده‌اند. در حوزه‌های دیگر از جمله در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز باید کمیسیونی فرعی در این زمینه تأسیس شود.

 

این اقدامات چه تأثیری بر معماری شهر خواهد داشت؟

 

هنگامی که از احیای معماری اسلامی- ایرانی، در این سطح صحبت می‌شود، این مسئله باید در همه بخش‌ها به طور جدی پیگیری شود،در مراکز آموزشی و  تصمیم‌گیری و تصمیم سازی به خصوص مجلس باید کمیسیونی به این امر اختصاص یابد که در حال حاضر کمبود آن دیده می‌شود. با انتخابات جدید سازمان نظام مهندسی نیز به نظر می‌رسد گروه معماری و شهرسازی بهتر عمل کند.

 

انجمن مفاخر معماری امسال برای ارتقای معماری چه اقداماتی انجام داد؟

 

امسال دهمین سال فعالیت انجمن بود. بنیان‌گذاران انجمن مفاخر معماری ایران با استفاده از تجارب گذشته و فعالیت‌های مختلف در حوزه‌های مختلف، توانستند راه‌های جدیدی برای ترویج  معماری و شهرسازی و فرهنگ‌سازی این حوزه پیدا کنند. برگزاری جلسات مستمر هم اندیشی تحت عنوان گفتمان هنر و معماری در محل موزه هنرهای امام علی (ع)، طرح مباحث مختلف معماری و شهرسازی توسط متخصصان با حضور مخاطبان در سطوح مختلف، به نتیجه رساندن کتابخانه الکترونیکی هنر و معماری که 4000 جلد جمع‌آوری شده و مراحل نهایی را می‌گذراند، مشارکت در همایش‌ها  و کنفرانس ها که اعضای هیئت امنا و سایر اعضای انجمن در این همایش‌ها همکاری کرده‌اند، برگزاری مسابقه دوسالانه معماری و شهرسازی به نام دکتر مزینی، از جمله این اقدامات بود.

 

آنچه کنجکاوی را بر می‌انگیزد، این است که جای جوانان کجاست و چه فعالیتی می‌توانند داشته باشند؟

 

برگزاری مسابقات معماری باعث می‌شود از اندیشه‌های نو کمک بگیریم و جوان ترها بتوانند به این حوزه پیچیده وارد شوند، در سال 92پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. تنوع داورانی که در این مسابقات حضور داشتند این نوید را می‌دهد که مسابقات در یک کانال محدود انجام نمی‌شود. البته یکی از ایراداتی که به نحوه برگزاری مسابقات وارد می‌دانیم، این است که کارفرماها هنوز عادت نکرده‌اند برای این کار هزینه کنند و فکر می‌کنند کسانی که در مسابقات شرکت می‌کنند باید با هزینه خودشان بیایند! این مسئله باعث می‌شود بخش‌هایی که توانایی مالی ندارند ولی فکر خوبی دارند نتوانند در مسابقات شرکت کنند؛ بنابراین کارفرماها یا کسانی که می‌خواهند از بهترین فکر استفاده کنند، باید بودجه لازم را در این زمینه بپردازند. آنها باید اطمینان داشته باشند پشیمان نخواهند شد. بهترین طرح، طرحی ماندگار است که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. مهم‌تر آنکه اندیشه‌های نو و پنهان نیز در خلال این مسابقات به کار گرفته می‌شوند؛ این همان کاری است که در اکثر کشورهای دنیا انجام می‌شود و باعث شده معماری رشد بهتری داشته باشد.

 

چه برنامه‌هایی را برای سال 93 در دست اقدام دارید؟

 

در سال 93 انتشار کتاب اندیشه معماران معاصر، ادامه جلسات هم اندیشی، برگزاری جشنواره باغ ایرانی در اردیبهشت‌ماه، از دیگر برنامه‌های سال آینده است. برگزاری مسابقه معماری میر میران با موضوع سینما و معماری از دیگر اقدامات این انجمن است که با همکاری بنیاد معماری میرمیران انجام می‌شود. سال آینده نیز به نام گیلان نام‌گذاری شده که به صورت تخصصی به آن پرداخته می‌شود. چند پروژه شفاهی از جمله ساختمان‌های مجلس شورای اسلامی، مهندسی دوران جنگ تحمیلی و تاریخ شفاهی مهندسان مشاور را نیز در دست اقدام داریم.

 
نام
پست الکترونیکی   الزامی (منتشر نخواهد شد)
وب سایت   اختیاری

نظر شما
 
   
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳
بازدید : ۶۳۵
نظرات
۰ نظر
گروه شرکتهای پاریز

گروه شرکت‌های «پاریز» متشکل از شرکت‌های پاریز شرق و پاریز ابنیه با طراحی، اجرا و نظارت پروژه‌های بلند مرتبه لوکس با کاربردهای گوناگون اقامتی، تجاری و اداری توانسته گام‌های ارزشمندی در صنعت ساختمان بردارد. این مجموعه‌ها تحت عنوان شرکت «آرمیتــــاژ»، گروهی از مدیران مجرب، مهندسان کارآزموده و پرسنل متعهد را درکنار هم آوردند تا در قالب گروهی پیشرو در معماری به‌روز، کارآمد و متناسب با ویژگی‌های بومی و اجتماعی، سازنده بناهایی در خور شأن شهر مشهد و ساکنان و بازدیدکنندگان آن باشند. مجتمع‌های مسکونی هاشمیه، تجاری اقامتی طبرسی، مسکونی رز و تجاری اداری گلشن از پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت به‌شمار می‌رود.

 

امکانات
آخرین پروژه ها
اطلاعات تماس
آدرس شرکت : مشهد - نبش وکیل آباد 12 - ساختمان پاریزشرق
تلفن دفتر مرکزی : 051-38075
تلفن دفتر فروش : 051-38075
سامانه پیامک : 30006215
پست الکترونیکی : info@parizgroup.ir
فرم ارتباط با ما
 
Back to Top